Дисковая полка расширения Dell 24-Bay 2.5" SAS Storage (для СХД Dell SC4020.), Dell Compellent SC220
371 151 р.
| Dell™ PowerVault™ MD1220 | |
| PERC H800 | PCI-E 2.0 Host-RAID adapter with two external x4 SAS ports, standard 512MB cache and TBBU (transportable battery-backup unit) |
| Drives and Capacity | |
| Drives | Up to twenty-four (24) 2.5-inch hot-pluggable SAS Hard Disk Drives (HDDs) at 7200, 10K, 15K rpm and SAS Solid State Drive (SSDs) |
| Drive Performance and Capacities | 2.5” SAS HDDs - 10,000 RPM 6Gb/s SAS drives available in 300GB and 600GB 2.5” SAS SSDs - 3Gb/s SSD available in 149GB |
| Maximum Capacity (per enclosure) | 12TB using twenty-four (24) 500GB 7200 RPM 6Gb/s SAS HDDs |
| Expansion Capabilities | PERC H800 enables expansion to 8 enclosures, 4 per port |
| Host Connectivity | |
| Unified Mode | Unified mode (single path) for daisy chaining of up to 8 enclosures per PERC H800 (4 enclosures per port, single path) Unified mode (recommended redundant path) for daisy chaining up to 4 enclosures per PERC H800 (4 enclosures connected to both ports via redundant path cabling) |
| Split-Mode/Dual-Host Access | Split mode with dual Enclosure Management Modules providing direct connectivity to drives 0 though 11 and a separate connectivity to drives 12 through 23 |
| Enclosure Management Modules and RAID levels | |
| Enclosure Management Modules (EMM) | 2 EMM provide redundant enclosure management capability |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50 and 60 |
| Back-Panel Connectors (per EMM) | |
| Host Connectivity | 1 SAS (SFF 8088) IN connector for connection to the host |
| Expansion Connectivity | 1 SAS (SFF 8088) OUT connector for expansion to an additional enclosure |
| Service Management | 1 6-pin UART mini-DIN connector (for factory use only) |
| Power Supplies (per PSU) | |
| Wattage | 600 W |
| Host Heat Dissipation | 188 W |
| Input Voltage Range | 100-240 VAC, auto-sensing |
| Frequency Range | 50/60 Hz |
| Amperage | 8.6 A at 100 V, 4.3 A at 240 V |
| Available Hard Drive Power (per slot) | |
| Supported Continuous Consumption | up to 1.2 A at +5V up to 0.5 A at +12V |
| Physical | |
| Height x Width x Depth | 8.7cm (3.39 inches) x 48.2cm (18.8 inches) x 54.1cm (29.1 inches) |
| Weight | 23.31 kg (51 lb) (maximum configuration) 8.61 kg (19 lb) (empty) |
| Environmental | |
| Temperature | Operating: 10° to 35°C (50° to 95°F) with maximum temperature gradation of 10°C per hour Storage: -40° to 65°C (-40° to 149°F) with temperature gradation of 20°C per hour |
| Relative Humidity | Operating: 8% to 85% (non-condensing) with maximum humidity gradation of 10% per hour Storage: 5% to 95% (non-condensing) |
| Altitude | Operating: -16 to 3048 m (-50 to 10,000 ft) Storage: -16 to 10,600 m (-50 to 35,000 ft) |